Mormonlar ve değişik inanç mensupları Ankara'da Handel'in Mesih oratoryosunu sundu

Mormonlar ve değişik inanç mensupları Ankara'da Handel'in Mesih oratoryosunu sundu

Haber Bülteni

Türkiye’nin Ankara Dalı’ndaki Mormonlar, Türkiye’nin Ankara kentinde ilk olarak yapılan Handel'in Mesih oratoryasının Paskalya programına katıldılar. 

Dünyanın en sevilen ünlü Paskalya müzik düzenlemesi olan Handel'in Mesih oratoryosu, Türkiye’nin Ankara kentindeki yerel müzisyenler tarafından sunuldu. Bu etkinlik Türkiye’nin Ankara kentinde Katolikler, Protestanlar, Mormonlar ve Müslümanlardan oluşan dinler arası bir gruptaki 20 mükemmel sesi bir araya getirdi. Koro, tümü Türkiye Devlet Orkestrası’ndan gelen ve 7 parçadan oluşan mükemmel bir yaylı sazlar orkestrasıyla desteklendi. Koro ve orkestra yönetimi Enoch Petersen ile yardımcı orkestra şefi ve harika bir piyanist olan Elvan Uluçınar tarafından gerçekleştirildi.      

Performans oldukça büyük bir kalabalık karşısında, Vatikan Büyükelçiliği’nin Kutsal Meryem Katolik Kilisesi'nde 28 Mart 2015 Cumartesi günü Ankara halkına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Bu grup, konserin hazırlığı için tüm orkestrayı içeren 2 prova dahil olmak üzere 6 prova seansı düzenledi. Solo parçalar; Suzi Hansen, "I know that my Redeemer Liveth" (Soprano), Abigail Hansen, "He was cut out of the Land of the Living" (Alto), Martin Raisen "But Thou Didst Not Leave His Soul in Hell" (Tenor) ; Hannah Ehe, alto, "He was Despised" ve James Turner "The Trumpet Shall Sound", (Bas) tarafından söylendi. Sekiz parça, orkestranın eşliğinde koro tarafından söylendi. Müzikle beraber Handel'in bu muhteşem Mesih oratoryosunu oluştururken kullandığı, Kutsal Kitap’ın King James versiyonundan yedi metinde sesli bir şekilde paylaşıldı.   

Bu etkinlik Mesihçiler ve Müslümanlar arasındaki gerçek işbirliğini gösteren harika bir Paskalya Kutlaması oldu. Bu etkinlikte Ankara Dalı’ndan katılan, iki Solo performansı içeren altı tane Son Zaman Azizi üyesi vardı.   

Gösterinin ardından ziyaret etmeleri ve Handel'in Mesih oratoryosunun başarısının ve ruhunun tadını çıkarabilmeleri için müzisyenlerin ve seyircilerin katıldığı, yiyecek ve ikramların sunulduğu güzel bir resepsiyon verildi.   

Stil Rehberi Notu:İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi hakkında bildirimde bulunurken lütfen ilk referansta Kilisenin tam adını kullanın. Kilisenin ismini kullanımda daha fazla bilgi için bizim online stil rehberine gidin. »Stil Rehberi.